Wybór masy szpachlowej do spoinowania płyt g-k
Szpachlowanie – jak przygotować podłoże?
Przystępując do pracy wykonawca powinien ocenić powierzchnię przed szpachlowaniem oraz podjąć decyzję odnośnie zastosowania środka gruntującego (powierzchnie chłonne). Podłoże powinno być suche, nośne i odpowiednio mocne.
1. W przypadku spoinowania płyt g-k należy oczyścić krawędzie płyt z wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.
2. Miejsca płyty g-k pozbawione kartonu, np. sfazowane krawędzie należy zagruntować lub zwilżyć wodą w celu ujednolicenia chłonności szpachlowanej powierzchni. Brak wykonania opisanych czynności może skutkować szybkim wysychaniem gipsu szpachlowego w miejscach styku z suchym gipsem rdzenia płyty, co może się przekładać na osłabienie wykonanej spoiny.
3. W przypadku wykorzystania gipsu szpachlowego Nida Start do celów remontowych przed przystąpieniem do prac podłoże należy oczyścić z luźnych elementów, pozostałości starych powłok malarskich oraz wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń, np. olejów, wosków ograniczających przyczepność i wiązanie.
4. Szpachlowane podłoże nie może być wilgotne ani zamarznięte. Podłoże z nalotami pleśni, mchów i grzybów należy oczyścić.
Czym spoinować płyty gipsowo-kartonowe?
Masą szpachlową przeznaczoną do spoinowania wszystkich typów płyt g-k o krawędziach KPOS, KS oraz płyt z 4 krawędziami fazowanymi Synia jest Nida Start. Spoinowaniu połączeń płyt g-k gipsem szpachlowym Nida Start musi towarzyszyć zastosowanie taśmy zbrojącej papierowej lub z włókna szklanego. Produkt sprawdzi się również doskonale do osadzania narożników, puszek elektrycznych, uzupełniania większych ubytków, wypełniania rys oraz podczas prac remontowych i wykończeniowych.
Gips szpachlowy Siniat do wykończenia spoiny
Po wyschnięciu gips szpachlowy Nida Start staje się twardy i wytrzymały oraz osiąga efekt zwiększonej ziarnistości, przez co nie powinien być stosowany jako materiał finiszujący. W celu uzyskania idealnie gładkiej powierzchni, jako finalne wykończenie, należy zastosować gips szpachlowy Nida Finish.
IDEALNIE GŁADKA POWIERZCHNIA Z NIDA FINISH
Gips szpachlowy do ostatecznego wykańczania połączeń płyt g-k Nida Finish jest przeznaczony do stosowania wewnątrz pomieszczeń. Stanowi system z produktem Nida Start. Do czego można stosować ten gips szpachlowy? Nidę Finish rekomendujemy do:
- ostatecznego wykańczania połączeń płyt gipsowo-kartonowych wypełnionych uprzednio gipsem szpachlowym Nida Start (z zastosowaniem taśmy zbrojącej papierowej lub z włókna szklanego);
- całopowierzchniowego, ręcznego wykonywania gładzi na podłożach mineralnych ścian i sufitów;
- wypełniania rys i drobnych ubytków podczas prac remontowych i wykończeniowych.
Nida Finish jest wyrobem cienkowarstwowym, dlatego też nie zaleca się stosowania produktu pod tapety, płytki ceramiczne, płytki dekoracyjne i wykładziny. Zatem, jaki gips szpachlowy do takich zastosowań wybrać? Produktem zalecanym pod tego rodzaju typ wykończenia jest Nida Max.
Gips szpachlowy Nida Finish charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością do podłoży, znacznie przekraczającą wymogi normowe. Jest łatwy w nakładaniu jak i szlifowaniu powierzchni. Produkt po wyschnięciu uzyskuje biały kolor, co bezpośrednio przekłada się na mniejsze zużycie farby podczas malowania. Odpowiednio dobrana ziarnistość Nida Finish, po wyszlifowaniu, nadaje jednolitość powierzchni.